24.04.2013

Lemlem

                                



[ Barwniki do tkanin ]
                                      


W 2007 roku popyt na ręcznie robione tkaniny w Etiopii zaczął spadać. Liya Kebede, topmodelka i aktorka urodzona w Addis Abeba, postanowiła wesprzeć miejscową tradycję tkactwa i stworzyła własną markę odzieżową. Produkcja ubrań Lemlem zaczyna i kończy się w Etiopii. Modelka zatrudnia tkaczki, które rzemiosła uczyły się od swoich matek. Ich fachowi nie zagraża wizja wymarcia. 




[ Kolor, wolność, radość, niezależność - tym wszystkim jest Lemlem ]
                                      



[ Proces tworzenia tkanin można śledzić na blogu marki ]
                                      


W 2010 roku New York Times opublikował artykuł, w którym ujawniono sposób, w jaki H&M pozbywa się ubrań, które się nie sprzedały. Okazało się, że trafiały na śmietnik, pocięte. Olbrzymi szwedzki koncern zwinnie żongluje modnymi deklaracjami i chętnie przyznaje, że jego produkty są "ekologiczne". Co ekologicznego jest w niszczeniu i wyrzucaniu nowych, czystych ubrań, które mogłyby zostać przekazane organizacjom pomagającym ubogim? 

Dwa lata później H&M oskarżono o stosowanie bawełny zbieranej pod przymusem przez dzieci z Uzbekistanu. Brytyjska organizacja Anti-Slavery International nagłośniła problem niewolniczej pracy wykonywanej przez uzbeckie dzieci w zamian za posiłek. W efekcie H&M złożyło deklarację o zaprzestaniu pozyskiwania bawełny z niewolniczej pracy, ale w rzeczywistości nie sprawuje pełnej kontroli nad  swoimi dostawcami.



 

[ Amanda Hearst i Liya Kebede za kulisami wiosennej kampanii / Lemlem na wiosnę ]
                                       


 

[ Natasha Vojnovic i chusta Lemlem, fot. Paul Maffi ]
                                       


Łatwiej byłoby uwierzyć, że moda nie istnieje tylko dla siebie, gdyby nie towarzystwo pustych marketingowych sloganów. Na szczęście Lemlem nie fałszuje rzeczywistości wyszukanymi zapewnieniami. To dbałość o wykonanie sprawia, że w porównaniu z każdym sieciówkowym gigantem wypada po prostu normalnie. 


Przepis na normalność według Lemlem? Bawełna uprawiana w Afryce w połączeniu z tradycyjnym przekonaniem, że to, co wykonane ręcznie, jest najtrwalsze. 


* Lemlem w języku etiopskim (amharyjski) oznacza "rozkwitać"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz